Reklam Alanı
Reklam Alanı
Turbo C
C / C++ 1.170 views 0

Turbo C Editörünün kurulum Kullanımı

Merhaba arkadaşlar sizlere Turbo c editörünün kurulumundan bahsedeceğim.

Öncelikle Turbo c programını Buradan indiriyoruz. İndirdiğimiz dosya .zip uzantılı olduğu için  klasöre çıkartıyoruz daha sonra C:\ dizininde TC adlı bir klasör oluşturuyoruz ve indirmiş olduğumuz Turbo C dosyası içerisinde bulunan dosyalarımızı C:\ dizininde oluşturmuş olduğumuz C:\TC klasörünün içerisine atıyoruz.

Daha sonra masaüstünde sağ tıklayarak Yeni>KısaYol oluştur diyoruz .

Şekil- 1

Gözat seçeneğinden C:\TC\BIN\TC.EXE dosyasını seçiyoruz.

İleri dedikten sonra son diyoruz.

Daha sonra masaüstünden oluşturduğumuz kısayol dan Turbo C++ IDE adlı  turbo c editörünü sorunsuz çalıştırabilirsiniz.

Farklı olarak C:\TC\BIN dizini altında bulunan TC.exe dosyasınız üzerine sağ tıklayarak Gönder>Masaüstü(Kısayol oluştur)  diyebilirsiniz.

Peki Masaüstünden direk  turboc\BIN\TC.EXE yi çalıştıramazmıydık,  çalıştırırdık ancak yazmış olduğumuz kodları derleyince ve çalıştırınca çoğu zaman hata veriyor bu yüzden bu anlatmış olduğumuz yöntemle Editör sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Not: Editörü ilk çalıştırdığınızda tam ekran modunda çalışacaktır Pencere modunda çalıştırmak için masaüstünde oluşturmuş olduğumuz Turbo C++ IDE  adlı kısayolun üzerine sağ tıklayıp özellikler diyoruz ve üst kısımda Ekran seçeneğine geliyoruz.

Şekil-2

Kullanım kısmında herhangi bir ayar yapmadıysanız Tam ekran seçilirdir.Biz Pencereyi seçiyoruz ve Tamam diyoruz.

kodlarınızı yazarken klavye sorunu yaşarsanız.Karakterlerin yerleri değişik ise örneğin “<” karakterini ekrana yazdırdığınızda “\” karakteri çıkabilir. Bunun için aşağıda vermiş olduğum uygulamyı yapın sorun çözülecektir.

C:\WINDOWS\system32 klasörü altında AUTOEXE.NT bu dosyayı Notepad ile açın ve daha sonra sayfanın en sonuna kb16 tr,857 /id:179 ekleyinve kaydedin. F klavyeler için kb16 tr,857 /id:440 bunu ekleyin Sorun düzelecektir.

Sorun olursa gokhanmidilli@gmail.com  yardımcı olurum..

Kolay gelsin iyi çalışmalar..

gokhan midilli {Gökhan MİDİLLİ}

Bilgisayar ve Teknolojiyi sevmektedir. Hayatını devam ettirebilmesi için herkes gibi çalışırken, aynı zamanda hobi olarak Teknoloji Haberleri yazarlığı yapmaktadır. Kendisini geliştirmesi için imkan buldukça, teknoloji alanında kurslara, seminerlere v.b aktivitelere katılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
BulletedList Kontrolü

Basit bir kontrol olmakla birlikte sayfalarınızda bulanan listeleri maddeleyerek kullanışlı ve düzenli listeler oluşturmaya yarayan bir kontroldür. DisplayMode özelliği sayesinde...

Kapat