Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kaleminden 379 views 0

Neden Böyleyiz ?

Neden Böyleyiz ?

Şu yaşadığımız dünyada insanlar sizce neyi paylaşamıyorlar.Gülüyoruz eğleniyoruz belki aşağıda anlatacaklarımın hepsini yada bir kısmını yapıyoruz ancak farkında olmuyoruz. Bilmeden belkide çok insanı kırıyoruz.Belkide çok gaflete düşüyoruz.Belkide değil aslında Gaflet uykusundayız.

Etrafıma bakıyorum da herkes birbirine ön yargılı, herkes birbirinin arkasından konuşmalar, akrabaların birbirine küs olması, Mal kavgaları, ufak tefek şeylerden insanların birbirini kırmaları, gereksiz sebepsiz yere öfkelenmeler, caddede yürüdüğünüzde insanların birbirine küfretmeleri,öyle böyle küfretmek değil siz düşünün . kavga ettiklerinde acımasızca birbirlerine vurmaları.ağza alınmayacak aklınıza gelmeyecek küfürler sarfetmeleri. Küçük çocukların bile dışarıda ağzından çıkan küfürler…  Elimizdekilere şükretmemek, hasta olunca dermanını aramamak. Bilin ki bu taşıdığımız bu beden bile bizlere bir emanettir. Derdi veren Allah dermanı da verir. O dermanı arar isen. Durduk yere ne derman nede nasip seni bulur. Çalış çabala gönle gir dermanını ara nasibini bul. Allahın güzel kullarından ol.

Dostları neyi paylaşamıyoruz. Hepimiz müslüman değil miyiz ? Hepimiz bir bayrak altında değilmiyiz hepimiz HZ. Muhammet S.A.V ümmeti değilmiyiz. Şu kısacık dünyada alıp veremediğimiz nedir.Herşey gelip geçicidir şu fani dünyada ancak insanların birbirine karşı bu yaptıkları zulümler öyle an gelir ki  ölüm döşeğinde başınız yastığa koyduğunuzda haklı yada haksız da olsanız pişmanlık duyacağınızın farkında değilmisiniz. Neden kendimize çeki düzen vereceğimiz yerde kendimizi haklı çıkaracak başka sebepler aramak içerisindeyiz ? Neden hatalarımızı kabul edip özür dilemeyi bilmiyoruz. Neden iyilik varken kötülüğü seçiyoruz.Neden karşımızdaki önce dinleyip sonra eleştirmiyoruz. Neden dinlemeyi bilmiyoruz. Biz ancak karşımızdaki insanları yargılar, karşımızdaki insanları beğenmemezlik yapar, karşımızdaki insanları bir ortamda rencide ederiz öyle değil mi bakın etrafınıza, fitne fesat insanların başka işi yokmuş gibi birbirine laf taşıyan insanlara, vay onarın haline… neyi paylaşamıyoruz dostlar! O güzel Rabbimin bahşettiği bu güzelim dünyayı kötü eden biz değil miyiz? Peki aynı zamanda bu dünyayı güzelleştiren olan yine bizler olamaz mıyız?

Bilin ki bu dünyadan göçeceğimiz kabre gireceğimiz ana kadar yanımızda 3 şey gelir.. 1.si Salih Amellerimiz, 2.si çocuklarımız üçüncü ise malımız. Ancak bizimle beraber ahirete gelecek olan sadece amellerimizdir. Ne paranız, ne malınız nede servetiniz. Hiç bir şeyi götüremeyeceğiz.

Bu dünyada imtihan da olduğumuzu unuttuk mu, bu imtihan ahiret hayatının bir tarlasıdır.Yaptıklarımızın her anı için hesap vereceğiz.Ölüm her an aklımızda varmış gibi yaşamak ölümle burun buruna yaşarken bir nefes daha fazla alabilmek için çırpınmak, daha fazla zengin olmak daha fazlasını istemek ne kadar anlamsız geliyor değil mi? Ömrümüz en iyi sermayedir bizlere biz bunu iyi değerlendirmeliyiz.Mülk Allah’ın değil mi? Peki biz ne diyoruz Mülk bizim diyerek ona sahip çıkıyoruz. Benim senin kavgası yapıyoruz. Bize emanet edilen değerleri görmezden geliyoruz. Kiracı olduğumuzu unutuyoruz. Uyku halindeyiz. Uyan ey insanoğlu uyan. Gaflet uysundan uyan. Birbirinize hoş görülü olalım, paylaşanlardan olalım, olumlu düşünüp her şeyin Allah’tan geldiğine ve sebepsiz hiç bir şeyin meydana gelmediğinin farkına varalım. Sevelim sevilelim. Unutmayın ki karşınızdaki sevmediğiniz veya haksız yere (Öfke halinde insan haklı mı haksız mı bunu dahi zor kestirir) zulmettiğiniz o insan belkide Allah’ın sevdiği kullarından biri ? o yüzden bu şekilde düşünerek nefsimizle değil öfkemizle değil, sabırla muhabbet içerisinde sorunlarımızı çözelim.

Hoşuma giden bir şiiri sizinle paylaşmak isterim. Dinlerken yada okurken gerçekten kendinizi vererek dinleyin.

Dil ne bilir,şekeri şerbeti,
Aldıgın lezzeti,baldan mı sandın!
Ne arı,ne de ağaç verir nimeti
Elmayı,narı daldan mı sandın!

Baharı gönderir al gelin gibi,
Bir hazine ki görünmez dibi,
O Cemil’dir Cemal O’nun tecellisi
Güzeli yeşilden,aldan mı sandın!

Çok istesen de inadın olmaz,
Takdirden öte muradın olmaz,
O uçurursa,senin kanadın olmaz,
Uçmayı kuştan,kartaldan mı sandın!

O’nun emriyle göktedir varlıklar,
O’nun emriyle yerde kalabalıklar
O dilerse,kavağa çıkar balıklar
Şu düzenli hayatı faldan mı sandın!

Gördüğün,göremediğin…göz O’nun
Bildiğin,bilemediğin…öz O’nun
Dediğin,diyemediğin…söz O’nun
Kelamı dudaktan,dilden mi sandın!

O dilerse, azlar çok olur,
O dilerse varlar yok olur,
O dilerse açlar tok olur,
Tokluğu paradan puldan mı sandın!

İbrahim duada Nemrut’un ateşinde,
Ateşler gülzar olur,türlü esrar işinde,
Oğul razı kurbandır babasının peşinde,
Kesmeyen bıçağı İsmail’den mi sandın!

Zulmün kucağında Musalar doğar,
Açılır Bahr-ı Ahmer küffarı boğar,
Sükut edince esbap bıldırcın yağar,
Yoksa nusreti ebabilden mi sandın!

Kah gülersin,kah dilhunsun gözyaşına,
Gün olur tuz bulamazsın aşına,
Dün,bugün ne geldiyse başına,
Eden O’dur,eyleyen O…kuldan mı sandın!!

Ateşini söndürdün,suyunda kaldın
Sütünü içtin de,koyunda kaldın,
Dünyayı evlattan maldan mı sandın,
Bülbülün zarını gülden mi sandın!

O’nun sanatı varlığın nakışında,
O’nun şefkati ananın bakışında,
O’nun rahmeti suyun akışında,
Suyu pınardan gölden mi sandın!

Ellerin titrer,fer kesilir gözde,
Kapılırsın pek amansız bir derde,
Maraz,musibet ancak bir perde,
Kul!Eceli Azrail’den mi sandın!

Amele bakarsın ateşi tartar,
Rahmete bakarsın ümidi artar,
Kurtar beni ALLAH’IM kurtar,
Gönül Necatı amelden mi sandın!

Ey gönül sen kurtuluşu amelinden mi sandın ?

gokhan midilli {Gökhan MİDİLLİ}

Bilgisayar ve Teknolojiyi sevmektedir. Hayatını devam ettirebilmesi için herkes gibi çalışırken, aynı zamanda hobi olarak Teknoloji Haberleri yazarlığı yapmaktadır. Kendisini geliştirmesi için imkan buldukça, teknoloji alanında kurslara, seminerlere v.b aktivitelere katılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
BulletedList Kontrolü

Basit bir kontrol olmakla birlikte sayfalarınızda bulanan listeleri maddeleyerek kullanışlı ve düzenli listeler oluşturmaya yarayan bir kontroldür. DisplayMode özelliği sayesinde...

Kapat