Lego Mindstorms EV3 Education Yazılımının kurulumu Nasıl Yapılır? Kurulum yaparken nelere dikkat etmemiz gerekli. Lego Mindstorms Education ne işe yarar? Bu tür soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle yazılımdan bahsetmeden önce yazılımın ne işe yaradığından yeni başlayanlar için kısaca anlatayım. Lego firmasının Lego parçalarıyla çocukların sistematik düşünme, Problem çözebilme ve olaylar arasındaki ilişkileri görebilme yeteneklerini geliştirme yönünde tasarlanan robotik programlama yapabilmeye yarayan bir arayüz. Bu Yazılımla Özel olarak üretilmiş Lego parçaları, Sensörler ve motorların bir bilgisayar ünitesine bağlanarak tasarlanan ve yazılım üzerinden oluşturduğunuz algoritmayla robota komutlar verebiliyorsunuz. Buradaki Bilgisayar ünitesine EV3 adı veriliyor. Lego firmasının bir kaç yazılım arayüzü mevcut benim size gösterdiğim sürümde eğitmen ve öğrenci olarak iki şekilde kurulum gerçekleştirebiliyorsunuz. Lego firmasının tarihçesi ve daha kapsamlı bir bir yazı sizler için ilerleyen zamanlarda kaleme alacağım. Şimdi yazılımın kurulumuna geçebiliriz.

Lego Mindstorms Education Nasıl Kurulur

Öncelikle Legonun web sayfasına giderek yazılımı indirmeniz gerekiyor.Aşağıdaki linkten yazılımı bilgisayarınıza indirin.

https://education.lego.com/en-us/downloads/mindstorms-ev3/software

Yukarıdaki görselde 1 nolu alanda çalıştığınız platformu seçiyorsunuz. 2 Nolu alanda ise kullanılacak olan dili seçiyorsunuz. Türkçe malesef bulunmuyor. 3 Nolu alandan Download diyerek yazılımı bilgisayarınıza indirin.

İndirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak açınız. Daha sonra yazılım dosyaları bilgisayarınıza çıkarmaya başlayacak ve kurulum ekranı karşınıza gelecek.

Bu alanda NEXT diyerek devam ediyoruz.

1 ve 2 Nolu alanlarda yer alan seçenekleri kendinize uygun olanı (Öğrenci iseniz “Student Edition“, Eğitmen iseniz “Teacher Edition“) seçerek Next diyoruz.

Sözleşmeyi Kabul ederek Next diyoruz.

Aynı şekilde Sözleşmeyi kabul ederek Next Diyoruz.

Kurulum başladı. Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek.

Lego Mindstorms EV3 Education kurulumu tamamlandı.  Kurulumla ilgili videoyu sayfanın başında izleyebilirsiniz. Sorularınız olursa aşağıdan yorum ksımında veya Youtube Video altındaki yorumlardan yazabilirsiniz.

gokhan midilli {Gökhan MİDİLLİ}

Bilgisayar ve Teknolojiyi sevmektedir. Hayatını devam ettirebilmesi için herkes gibi çalışırken, aynı zamanda hobi olarak Teknoloji Haberleri yazarlığı yapmaktadır. Kendisini geliştirmesi için imkan buldukça, teknoloji alanında kurslara, seminerlere v.b aktivitelere katılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir