Reklam Alanı
Reklam Alanı
Dns Ön Bellek Temizleme
Bilgisayar 207 views 0

DNS Ön Bellek Nasıl Temizlenir?

DNS Ön bellek Nasıl Temizlenir? Gelin birlikte bakalım

Merhaba; Bu yazımda DNS ön bellek nasıl temizlenir konusu üzerinde duracağız.

Sürekli takıldığınız bir web sitesi yada kendinize ait birweb sitesi var ancak yapılan değişiklikleri görüntüleyemiyorsanız. Sorun DNS adreslerinde olabilir. Bazen yapılan güncellemeleri, örneğin sürekli takip ettiğiniz bir websitesi var ve bu web sitesinde beklendiğiniz bir döküman veya sonuçlar bekliyorsunuz. Herkes bu güncellemeleri görüntülerken siz kendi bilgisayarınızdan görüntüleyemiyorsunuz. Aynı durum kendinize ait bir web sitesinde yaptığınız güncellemeleri girdiğiniz bilgisayarda görüntüleyemiyorsanız. Diğer Problemlerden hariç DNS adreslerinizde de sorun olabilir. Bu yüzden DNS adresi değişen veya geçerliliğini yitiren web sitelerinde güncellemeleri görüntülemeyebilirsiniz veya web sitesini hiç görüntüleyemeyebilirsiniz. Aşağıda vereceğim adımları takip ederek DNS adreslerini temizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızın DNS hafızası silinerek yeni bir IP adresi atanacaktır.

DNS Ön Belleği Nasıl Temizlenir ?

İlk adım olarak cmd Komut İstemcisini açmamız gerekiyor bunun için Başlat>Çalıştır dedikten sonra karşınıza gelen kısma cmd yazarak Tamam butonuna basın.

Daha Sonra karşınıza gelen DOS ekranına sırasıyla;

  • ipconfig /flushdns grip enter tuşuna basın,

  • ipconfig /release girip enter tuşuna basın,

  • ipconfig /renew girin enter tuşuna basın, daha sonra exit diyerek dos ekranını kapatın.

Yukarıdaki komutları girdikten sonra DNS ön belleğiniz temizlenmiş olacak. Kontrol etmek için tarayıcınız kapatarak tekrar açmanız ve sorun yaşadığınız web sayfasına tekrar girerek sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

gokhan midilli {Gökhan MİDİLLİ}

Bilgisayar ve Teknolojiyi sevmektedir. Hayatını devam ettirebilmesi için herkes gibi çalışırken, aynı zamanda hobi olarak Teknoloji Haberleri yazarlığı yapmaktadır. Kendisini geliştirmesi için imkan buldukça, teknoloji alanında kurslara, seminerlere v.b aktivitelere katılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
BulletedList Kontrolü

Basit bir kontrol olmakla birlikte sayfalarınızda bulanan listeleri maddeleyerek kullanışlı ve düzenli listeler oluşturmaya yarayan bir kontroldür. DisplayMode özelliği sayesinde...

Kapat