Reklam Alanı
Reklam Alanı
ASP.NET 809 views 0

BulletedList Kontrolü

Basit bir kontrol olmakla birlikte sayfalarınızda bulanan listeleri maddeleyerek kullanışlı ve düzenli listeler oluşturmaya yarayan bir kontroldür. DisplayMode özelliği sayesinde listelerinizi LinkButton, Text ve HyperLink olarak belirleyebilirsiniz. Listelerinizde madde imleri ve buna benzer styler kullanmanıza olanak sağlar.

Bu kadar tanım yeter icraata geçelim isterseniz. 🙂

Visual Studioda Asp.Net Empty Web Site seçip çalışmamıza geçiyoruz.

Projemize üzerinde çalışacağımız WebForm (Default.aspx) sayfasını Proje üzerine sağ tıklayarak Add New Item dedikten sonra Web Form’a çift tıklayarak yada ok butonuna tıklayarak ekliyoruz.

Solution Explorer penceresinde Projemize Default.aspx adında dosyanın eklendiğini göreceksiniz.

Evet sayfamızı ekledik şimdi sıra geldi  Kontrolümüzü sayfaya eklemeye çok basit  öncelikle kontrolümüzü eklemeden önce default.aspx sayfamızın kod kısmına bakacak olursak varsayılan kodları göreceksiniz.

 Kodlarımıza kontrolümüzü ekledikten sonra bakalım birde 🙂  Toolbox’dan BulletedList Kontrolünü sayfamıza ekliyoruz. Eklediğinizde aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

Bu sayfamıza eklediğimiz bulletedList kontrolümüz. Default.aspx sayfamınız kod kısmına tekrar bakalım…

Evet henüz bir değer girmediğimiz için Listemiz boş. Değerleri girmeden önce,  sayfamıza eklediğimiz kontrolün üzerine tıklayıp aktif hale getiriyoruz.

BulletedListTasks penceresinden EditItems’a giriyoruz.

Karşımıza ListItem Collection Editor adında pencere açılacaktır. Burada BulletedList’te gözükecek olan değerlerimizi giriyoruz. Add diyerekten istediğiniz miktarda değer girebilirsiniz. Aşağıda da gösterdiğim gibi önceden girdiğim Asp.Net, C#, Sql Server, VB.Net değerlerleri gözükmekte. Değerlerimizi girdikten sonra ok diyoruz.

Evet kontrolümüze değerlerimizi girdik aşağıdaki gibi bir görüntü elde etmiş olacaksınız.

Şimdide kontrolümüze ait özelliklerden biraz bahsedelim. Öncelikle Madde imlerini değiştirmekle başlayalım Properties penceresinde yer alan;

BulletStyle seçeneğinden Listedeki her maddenin başında bulunan dairecikleri değiştirebilirsiniz 🙂  Varsayılan olarak NotSet seçilidir diğer alabileceği değerler ise; Numbered, LowerAlpha, UpperAlpha, LowerRoman, UpperRoman, Disc, Circle, Square, CustomImage gibidir. Tercihinize kalmış…

 

 

BulletImageUrl Resim eklemek için resmin url sini belirtir.  Dosyalarımızda bulunan images klasörü içerisindeki ok.png adındaki resmimizi BulletImageUrl’den ekliyoruz.

 

 

Not: Resim eklemek isterseniz BulletImageUrl seçeneğinden CustomImage seçili konuma getirilmelidir.

Resmi ekledikten sonraki görüntümüz..

Sayfayı görmek için F5 diyoruz. Sayfadaki görünüm aşağıdaki gibi olacaktır.

DisplayMode: Liste türünü belirtir. HyperLink, LinkButton, Text gibi değerler alır.

HyperLink’teki görüntümüz.

Evet, genel görünümüyle Kontrolümüz bu şekilde olup burada bahsetmediğimiz birçok özellik mevcuttur. Bunu da uygulama yaparak göreceksiniz. Anlaşılmayan bir yer var ise iletişime geçebilirsiniz.

Not: Bu anlatım temel seviyede olup bilen arkadaşlar için can sıkıcı olabilir. 😀

gokhan midilli {Gökhan MİDİLLİ}

Bilgisayar ve Teknolojiyi sevmektedir. Hayatını devam ettirebilmesi için herkes gibi çalışırken, aynı zamanda hobi olarak Teknoloji Haberleri yazarlığı yapmaktadır. Kendisini geliştirmesi için imkan buldukça, teknoloji alanında kurslara, seminerlere v.b aktivitelere katılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
BulletedList Kontrolü

Basit bir kontrol olmakla birlikte sayfalarınızda bulanan listeleri maddeleyerek kullanışlı ve düzenli listeler oluşturmaya yarayan bir kontroldür. DisplayMode özelliği sayesinde...

Kapat