Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nasıl Yapılır ? 521 views 0

Android SDK ve Eclipse Kurulumu (Resimli Anlatım)

Android telefonlar veya Android tabletler için uygulama geliştirmek isteyenler için bu yazımızda Android SDK ve Eclipse’nin ADT gibi eklentilerinin kurulumunu anlatacağız.

Yükleyeceklerimiz kısaca; Eclipse, Android SDK, Java JRE ve JDK, Android ADT eklentileri…

Android uygulamaları yazmada standart olarak kullanılan derleyici (program) Eclipse‘dir. Bu sebeple önce Eclipse derleyicisini yandaki adresten indirip, normal bir şekilde kuruyoruz: http://www.eclipse.org/downloads/

Android uygulamalarını Eclipse üzerinde Java programlama dili ile yazacağımız için öncelikle Java’nın JRE ve JDK eklentilerini indirmemiz gerekiyor. Java’nın kendi websitesinden yani yandaki linkten bu eklentileri direk olarak indirebilirsiniz: http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

JRE ve JDK eklentilerini indirip, kurulumlarını yaptıktan sonra artık Eclipse derleyicimiz artık çalışabilir hale geldi. Şimdi ise Eclipse derleyicisinde Android uygulamaları yazacağımız için Android SDK ve Android ADT eklentilerinin kurulumlarını yapacağız.

Android’in son sürümü olan Android SDK 2.3‘ü yandaki linkten direk olarak indirebilirsiniz: http://apps.gelecekonline.com/android-sdk2.3.zip

İndirdiğimiz .zip dosyasının içindeki dosyaları Masaüstümüze çıkardıktan sonra Eclipse derleyicisini çalıştırıyoruz. Sıra Android ADT eklentisini yüklemeye geldi. Yukarıdaki menüde yer alan Help – Software Updates sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan pencereden Add Site‘ye tıklıyoruz. Karşımıza çıkan site ekleme alanında Name kısmına istediğimiz birşeyi yazıyoruz, Location kısmına ise: http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazıyoruz.

Karşımıza çıkan ekrandan Developer Tools‘u seçiyoruz ve yüklemenin bitmesini bekliyoruz.

Yükleme bittikten sonra Eclipse’deki ayarların etkin olabilmesi için Eclipse’yi yeniden başlatıyoruz.

Şimdi sıra geldi, indirip Masaüstüne çıkarttığımız Android 2.3 SDK‘yı Eclipse’ye göstermeye. Eclipse’deki yukarıdaki menüden Window – Preferences ‘a giriyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi soldan Android sekmesine tıklıyoruz ve Browse‘ye tıklayarak Masaüstüne çıkarttığımız Android SDK klasörünü hedef olarak gösterip Apply‘a basarak onaylıyoruz.

Artık Android SDK ve diğer tüm eklentileri Eclipse’ye entegre ettik. Yapmamız gereken tek birşey kaldı.

Eclipse’de yukardaki menüden Windows – Android SDK and AVD Manager‘i açıp, Available Packages‘a tıklıyoruz. Karşımıza yüklememiz gereken Google Android API paketleri çıkıyor.

Burdan Android 2.3 API‘yi seçerek, Install Selected‘a basıyoruz ve API’nin yüklenmesini bekliyoruz.

Yüklemeler bittikten sonra artık Android Uygulama Geliştirme‘ye başlayabiliriz.

Yeni Android Projesi nasıl yapılır bir de ona bakalım: Eclipse‘de sol üstteki menüden File – New – Other – Android Project‘i seçiyoruz. Yukarıdaki yeşil üçgen işaretine basarak Android Emulatorümüzü test edebiliriz. Android Emulator yardımıyla, Android işletim sistemine sahip bir telefona sahip olmasanız bile yazdığınız uygulamaları test edebilirsiniz.

Android Emulatorün nasıl birşey olduğuna dair resmi aşağıda görebilirsiniz:

Kolay gelsin. Bir sonraki Android Uygulama Geliştirme yazımızda görüşmek üzere icon smile Android SDK ve Eclipse Kurulumu (Resimli Anlatım)

Kaynak

gokhan midilli {Gökhan MİDİLLİ}

Bilgisayar ve Teknolojiyi sevmektedir. Hayatını devam ettirebilmesi için herkes gibi çalışırken, aynı zamanda hobi olarak Teknoloji Haberleri yazarlığı yapmaktadır. Kendisini geliştirmesi için imkan buldukça, teknoloji alanında kurslara, seminerlere v.b aktivitelere katılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
BulletedList Kontrolü

Basit bir kontrol olmakla birlikte sayfalarınızda bulanan listeleri maddeleyerek kullanışlı ve düzenli listeler oluşturmaya yarayan bir kontroldür. DisplayMode özelliği sayesinde...

Kapat